آشام چیست؟

آشام سیستم چهارگانه پیاکو برای نگهداری و تعمیرات سیستم های سرمایشی و گرمایشی است.

با توجه به اینکه هدف پیاکو، ارائه محصولات یا راه حل هایی است که در نتیجه استفاده از این محصولات یا روش ها، سیستم های برودتی یا حرارتی و به طور کلی کل سیستم سرمایش و گرمایش، یا خراب نشوند و یا در صورت خرابی بتوان در سریع ترین زمان، با کمترین هزینه و یا هوشمندانه ترین روش مشکل را برطرف نمود، می باشد برای درک بهتر محصولات و راه حل های پیاکو، سیستمی با نام آشام توسط پیاکو ابداع و معرفی شده است.

سیستم چهار مرحله ای پیاکو در محافظت و نگهداری

آشام به چه معناست؟

آشام از حروف آ، شین، الف و میم تشکل شده که ابتدای کلمات آزمون، شستشو، احیا و محافظت می باشد.

اولین قدم در محافظت و نگهداری مدرن از سیستم های سرمایشی و گرمایشی، آزمون وضعیت فعلی سیستم می باشد بدین معنی که به روش های ساده یا پیچیده، با روش چشمی، حسی و یا به کمک ابزارآلات یا محصولات خاص باید وضعیت فعلی سیستم را به عنوان اولین قدم شناسایی کنیم.

دومین قدم، (در صورت نیاز و با توجه به نتیجه آزمون) می بایست سیستم شستشو شود بدین معنی که از ذرات که در حالت عادی در سیستم نیستند و یا نباید باشند، پاک شود تا سیستم به وضعیت اولیه خود برگردد.

سومین قدم، و در صورت نیاز احیای سیستم است، بدین معنی که ذره ای در سیستم وجود ندارد ولی به علت مشکلاتی شبیه سوراخ یا شکاف، سیستم از وضعیت عادی خود خارج شده و با این روش، سیستم را به وضعیت اولیه خود بر می گردانیم.

چهارمین قدم، محافظت از سیستم می باشد که در صورتی که سیستم نو است و یا توسط روش شستشو و/یا احیا در وضعیت اولیه خود قرار گرفته است، توسط راه حل ها و یا محصولات محافظت خواهد شد.

آزمون:

محصولات و راه حل هایی که وظیفه آزمون و تست سیستم را دارند در این گروه قرار می گیرند.

مثال 1:

مثلا در یک سیستم گرمایشی با بازکردن قطعه ای از سیستم و با تست چشمی، متوجه می شویم که رسوب فلزی زنگ آهن وجود دارد و در نتیجه خواهیم فهمید که در نتیجه وجود نشتی، مشتری، مجبور به تزریق مداوم آب تازه به سیستم بوده است و در نتیجه آن، زنگ آهن قرمز تشکیل شده است و در ادامه می بایست سیستم شستشو گردد.

مثال2:

در سیستم های تبرید تراکمی، به طور مثال کولر گازی، یکی از مشکلات رایج نشتی گاز کولر می باشد که بجز مواردی که ایرادات فیزیکی وجود دارد و باید از ابتدا در سیستم مشاهده شده باشد، مهمترین دلیل نشتی، وجود سوراخ یا درز در نتیجه اسیدی شدن سیستم می باشد که اسیدی شدن مبرد کولر گازی، در نتیجه کیفیت پایین گازو روغن روان کننده، سوختن و جرقه زدن داخلی کمپرسور و یا وجود رطوبت در سیکل می باشد. اسیدی شدن سیکل، باعث خوردگی رو فلزات از جمله مس موجود در کولر گازی شده و در نتیجه آن سوراخ و نشتی را شاهد خواهیم بود.

یکی از محصولات پیاکو اسید تست (Acid Test) می باشد که با گرفتن 2 میلی لیتر نمونه از روغن کمپرسور و چکاندن آن در Acid Test و در صورت تغییر رنگ acid test از بنفش به زرد یا سبز می توان به راحتی اسیدی بودن سیستم را تشخیص داد.

پس به طور خلاصه توسط روش «آزمون» بدون ابزار یا با ابزار می توان وضعیت فعلی سیستم را تشخیص داد.

محصولات پیاکو در دسته آزمون

شستشو:

محصولات و راه حل هایی که وظیفه شستشوی داخل یا خارج سیستم برای برگرداندن سیستم به حالت اولیه نصب را دارند در این گروه قرار می گیرند.

مثال 1 (سیستم گرمایشی):

در سیستم های قدیمی با عمر بالاتر از یکسال حتما رسوب فلزی موجود است. در صورتی که حجم این رسوبات زیاد باشد، به طور مثال، پایین رادیاتورها سردتر از بالای آن است و یا پمپ دستگاه سوخته است می بایست سیستم توسط محلول شستشوی G3 و یا توسط کیت شستشوی دوال واش سیستم شستشو شود تا کلیه رسوبات از داخل سیسم حذف شود و نباید به هیچ عنوان سیستم و یا قطعه ای درون سیستم را اسیدشویی نمود.

مثال2:

در نظر بگیرید که یک کولر گازی دارید و برودت کافی از سیستم دریافت نمی کنید (برودت روز اول وجود ندارد). پس از بررسی متوجه می شوید که یونیت بیرونی (کندانسور) به حدی کثیف شده که پرز و آشغال بین فین های کندانسور وجود دارد. در نتیجه توسط محصولاتی مثل Power Clean Out، Acid Tabs، Alkaline Tabs می توان کندانسور را به صورت کامل شست و برودت را به سیستم برگرداند.

پس به طور خلاصه توسط روش شستشو می توان وضعیت فعلی سیستم را به حالت روز اول نصب باز گرداند.

محصولات پیاکو در دسته شستشو

احیاء:

محصولات و راه حل هایی که وظیفه احیاء و رفع عیب اجزا یا المان های داخلی سیستم را دارند در این گروه قرار می گیرند.

مثال 1 (سیستم گرمایشی):

در سیکل بسته گرمایش یا سرمایش با آب، در صورت وجود نشتی، که در نتیجه آن، فشار سیستم کاهش یافته مجبور به آبگیری مجدد هستیم. در صورت رفع نکردن این نشتی، تشکیل رسوب آهکی و فلزی در سیستم رخ خواهد داد که برای آن می توان از محلول نشتی گیر شوفاژ (G4) استفاده نمود.

مثال2: (سیستم سرمایش تراکمی):

در سیکل تبرید تراکمی، در صورتی که اتصالات بدرستی در جای خود قرار نگرفته باشد و یا وجود رسوبت داخلی سیکل باعث سوراخ شدن سیستم می گردد. در نتیجه این نشتی خارج شدن مبرد (گاز) دستگاه رخ خواهد داد. برای حل این مشکل می توان از نشتی گیر مبرد (Extreme Ultra) استفاده نمود.

پس به طور خلاصه توسط روش احیاء، مشکلاتی به غیر از شسشتو سیستم مرتفع می گردد که در صورت عدم رفع، کارکرد عادی سیستم امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که در دسته شستشو، لزوماً این مشکلات باعث اختلال در عملکرد سیستم نمی گردند.

محصولات پیاکو در دسته احیاء

محافظت:

محصولات و راه حل هایی که وظیفه جلوگیری از خرابی اجزاء یا کل سیستم را بر عهده دارند در این دسته قرار می گیرند.

مثال 1 (سیستم گرمایشی):

در سیکل بسته گرمایش (مسیر شوفاژ) با نصب فیلتر مغناطیسی در مسیر برگشت گرمایش، از پکیج در مقابل ذرات معلق در سیستم محافظت نمود.

مثال2:  با تزریق محلول محافظ G1، می توان تشکیل رسوب آهکی و فلزی را متوقف نمود و بدین روش کل سیستم (پکیج، لوله کشی و رادیاتور ها) را محافظت نمود.

مثال3: در مسیر آب شرب منزل، می توان با نصب فیلتر ضد رسوب آهکی پلیدو یا آنتی اسکیل، تشکیل رسوب آهکی را صفر نمود و برای همیشه از شر رسوب در شیرآلات و مبدل ها خلاص شد.

پس به طور خلاصه توسط روش محافظت، در زمانی که سیستم نو هست و یا توسط روش شستشو/احیا به وضعیت استاندارد بازگشته است، می توان از کل سیستم و یا اجزای آن محافظت نمود تا درصد احتمال خرابی را به صفر نزدیک نمود.

محصولات پیاکو در دسته محافظت