تمیز کردن سردوش حمام

در این مقاله دو روش موثر، سریع و بی ضرر برای تمیز کردن سردوش حمام و به خصوص گرفتگی نازل های ناشی از رسوب آهکی و املاح آب را ارائه خواهیم داد.

لازم به ذکر است که این روش ها برای حذف و پاک سازی لوازم خانگی همانند کتری، ماشین لیاسشویی، قهوه ساز ها و غیره از املاح و رسوب آهکی کاربرد دارد و قابل تعمیم می باشد.

وحید یغمائی

نویسنده مقاله

وحید یغمائی

پیش نیاز مقاله

آشنایی با رسوب آهکی

تمیز کردن سردوش حمام به کمک اسید سیتریک (جوهر لیمو)

همانگونه که در آموزش مربوط به رسوب آهکی با نام «رسوب آهکی- شناخت، پیشگیری و درمان» بحث شد، علت تشکیل رسوب آهکی در سیستم هایی که با آب گرم کار می کنند، سختی موقت آب می باشد. 

با توجه به نکاتی که در آن آموزش ذکر شد یکی از راه های پیش گیری از تشکیل رسوب آهکی در سیستم استفاده از فیلتر های مغناطیسی می باشد (به طور مثال فیلتر مغناطیسی شرکت RBM).

با همه این تفاسیر، اگر بخواهیم سیستم موجود که دارای گرفتگی در سر سردوش هاست را شستشو نماییم، چه باید بکنیم؟

بهترن راه استفاده از اسید سیتریک می باشد:

تمیز کردن سردوش حمام با اسید سیتریک

لوازم مورد نیاز:

  1. قابلمه یا ظرف مناسب با ابعاد مناسب به نحوی که سری دوش حمام به صورت کامل در آن قرار گیرد.
  2. آب (حدود ۱۰ لیتر)
  3. اسید سیتریک (بین ۷ تا ۱۰ قاشق غذاخوری)
  4. اجاق گاز جهت جوشاندن آب موجود در قابلمه

برای تمیز کردن سردوش حمام با اسید سیتریک بر اساس نوع سردوش به دو شیوه می توان عمل نمود که در صورت دسترسی و توانایی بازکردن سردوش، روش اول توصیه می گردد.

روش اول

در این روش، ابتدا سردوش حمام را از قسمت بالایی دوش جدا می نماییم
سپس در ادامه، سردوش جدا شده را درون ظرف از قبل آماده شده قرار دهید و به اندازه ای که آب تمام سطوح رسوب گرفته سردوش را پوشش دهد و آن قسمت ها به صورت کامل درون آب قرار گیرد، از آب پر شود.
پس از آن، به میزان لازم، پودر اسید سیتریک را به آب اضافه نمایید (در حالت سختی بسیار زیاد و تقریبا گرفتگی کامل، به ازای هر یک لیتر، ۴ قاشق غذاخوری در نظر بگیرید).
لازم به ذکر است که اضافه ریختن پودر اسید سیتریک، هیچگونه آسیبی نه به ظرف آب و نه به سردوش از هر نوع جنسی نخواهد رساند.
 
در ادامه، ظرف را به مدت ۳۰ دقیقه و در حالت جوشش کامل بر روی اجاق گاز قرار دهید.
پس از سی دقیقه، سردوش را از ظرف خارج نموده و بصورت کامل با آب روان بشویید تا همه ناخالصی های باقی مانده در خلل و فرج آن خارج گردد.
 
در ادامه سردوش را در محل خود بسته و آماده استفاده نمائید.

روش دوم

در مورد سردوش هایی که امکان جداسازی آن ها از بدنه اصلی وجود ندارد می توان بدین شکل اقدام نمود که یک پلاستیک را از آب تقریبا جوش پر نمود، و اسید سیتریک را به اندازه مورد نیاز داخل آن ریخته و با بند، روی سردوش به نحوی که در تصویر زیر نمایش داده شده است ببندیم.
و در پایان به مدت ۵ دقیقه اجازه دهید تا آب گرم از سردوش خارج شود تا ذرات جدا شده به صورت کامل رها گردد.

مقالات مرتبط

مقاله

محاسبات پمپ

در این قسمت نحوه محاسبه هد و دبی پمپ مورد نیاز برای سیرکولاسیون در سیستم های گرمایش و در مدار گرمایش مرکزی (CH circuit) را بررسی می کنیم. در پایان

ادامه
منبع انبساط
مقاله

محاسبات منبع انبساط

در این قسمت و در ادامه محاسبات بار حرارتی ساختمان و محاسبات مربوط به تجهیزات مورد نیاز ، محاسبات مربوط به دو نوع منبع ابساط (باز و بسته را به

ادامه
شرایط طرح
مقاله

شرایط طرح

در این مقاله در مورد شرایط طرح یه معنی در نظر گرفتن دمای داخل و خارج خواهیم پرداخت. دانستن شرایط طرح به عنوان پیش فرض در محاسبات بار حرارتی ساختمان

ادامه
انتقال حرارت از جدار
مقاله

انتقال حرارت از جداره ها

در این مقاله انتقال حرارت از طریق جداره هایی شامل دیوار و درب و پنجره ها بررسی خواهد شد و در پایان نحوه محاسبه انتقال حرارت هدایت، از انواع جداره

ادامه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا