راهنمای نصب و سرویس فیلتر مغناطیسی پکیج شوفاژ دیواری مگی2

خواهشمند است پیش از نصب این فیلتر یا هرگونه اقدام به منظور نگهداری و تعمیرات فیلتر، این دستورالعمل را به دقت مطالعه نمایید.

تصویر فیلتر:

فیلتر مغناطیسی مدار گرمایش مگی2 با مهره پلی امید

اجزای تشکیل دهنده فیلتر:

نقشه انفجاری مگی 2

محل نصب فیلتر:

به صورت معمول، در بالای 90 درصد از پکیج های موجود در بازار ایران، زمانی که از پایین به اتصالات زیر پکیج نگاه کنیم،  همانند شکل زیر را خواهیم دید:

نحوه اتصال مگی ۲ به پکیج

همواره، فیلتر مغناطیسی مدار گرمایش، باید در مسیر برگشت گرمایش (دارای اتصال 3/4 اینچ) نصب شود که در تصویر نشان داده شده و اکثر پکیج های موجود در ایران،در منتهی الیه سمت راست از زیر پکیج خواهد بود.

دقت فرمایید که شلنگ متصل شده به این اتصال را دنبال کنید. انتهای شلنگ اصولا به یک شیر توپی با سایز 3/4 اینچ خواهد بود. این محل بهترین محل نصب برای نصب فیلتر مگی 2 خواهد بود.

نصب:
  1. ابتدا مدار گرمایش را از آب خالی نمایید و بهترین مکان ممکن برای نصب فیلتر مگی2، در مسیر برگشت گرمایش را در نظر بگیرید.
  2. نصب دو عدد شیر توپی در ورود و خروج فیلتر به منظور تسهیل امر سرویس آن توصیه می گردد. برای اتصال فیلتر به شیلنگ خروجی و شیر ورودی نیاز به استفاده از نوار تفلون و یا قفل رزوه (تفلون مایع) نمی باشد.
  3. در هنگام نصب فیلتر حتما به جهت فلش روی بدنه فیلتر که نشان دهنده جهت حرکت آب می باشد دقت نمایید.
  4. متناسب با تجهیزات در دسترس، یکی از دو نصب زیر را اجرا نمایید.
نصب غلط مگی 2
نصب توصیه نشده مگی 2

حالت نصب 1: (با شیر دوسر روپیچ)

نصب مگی 2 با شیر دو سر روپیچ

حالت نصب 2: (با شیر روپیچ-توپیچ)

نصب مگی 2 با شیر روپیچ-توپیچ

توجه:

برای بستن مهره های مشکی رنگِ ابتدا و انتهای مگی2، بستن این مهره ها با دست و نهایتاً سفت کردن مهره های توسط آچار فقط تا 45 درجه کافی است و به هیچ عنوان نیاز به سفت کردن بیشتر نیست.

همچنین برای بستن این مهره ها به شیر ورودی و یا شیلنگ خروجی به هیچ عنوان نیاز به بستن نوار تفلون نبوده و تنها واشر لاستیک همراه با محصول برای آب بند نمودن کافی است.

5. پس از نصب فیلتر از آب بند بودن تمایی اتصالات اطمینان حاصل نمایید.

6. پس از باز نمودن شیر آلات اقدام به پر کردن مدار گرمایش از طریق شیر پر کن پکیج نمایید.

تصویر فیلتر نصب شده:

تصویر نصب فیلتر مغناطیسی مدار گرمایش مگی2
نکات مهم:
  1. بازدید و سرویس دوره ای فیلتر مغناطیسی مدار گرمایش، در صورت نو بودن سیستم گرمایش سالانه و برای سیستم های کارکرده بیست دقیقه پس از نصب انجام شود.
  2. در سیستم کارکرده در صورتی که بعد از اولین بازدید میزان زیادی از رسوبات مشاهده شد، شستشوی کل مدار توسط محلول شستشوی g3 ویا دوال واش توصیه می گردد.
  3. در صورت عدم شستشوی سیستم کارکرده، بازدید پس از یک ماه توصیه می گردد.

سرویس دوره ای:

  1. ابتدا پکیج گرمایشی را خاموش کرده و اجازه دهید دمای آب داخل مدار گرمایش در حد امکان خنک شود.
  2. شیر توپی در نظر گرفته شده در ورودی فیلتر (سمت برگشت گرمایش) و شیر توپی سمت رفت گرمایش را بطور کامل ببندید و از محل شیر تخلیه پکیج، آب داخل پکیج شوفاژ دیواری را خالی نمایید.
  3.  سپس کلیپ چنگالی شکل را به سمت بیرون بکشید (شکل3)، درب فیلتر را به سمت بیرون بکشید (شکل 4) و با قراردادن ظرف مناسب، امکان تخلیه کامل آب درون مخزن فیلتر را محیا نمایید.

شکل 3

تصویر بیرونی فیلتر

شکل 4

خارج کردن درب از مگی 2

4. پس از تخلیه کامل آب، با چرخاندن دست در جهت عقربه های ساعت و سپس با بیرون کشیدن قسمت نارنجی شده در شکل5 میله آهنربایی را از داخل درب فیلتر خارج نمایید. سپس کافی است که درب آهنربایی را با آب بشویید تا رسوبات فلزی از درب آهنربایی جدا گردد (شکل 6).

لطفا توجه فرمایید که بعد از بیرون آوردن میله آهنربایی، اقدام به شستتن درب فیلتر درون سینک ظرفشویی یا روشویی ننمایید چون ممکن است باعث سیاه شدن محل گردد.

شکل 5

تصویر نحوه چرخاندن اهنربا در داخل فیلتر

شکل 6

تصویر مبله مگنت فیلتر مگی 2

5. پس از بیرون آرودن و شستشوی کامل فیلتر (توری مش) توسط آب، ابتدا توری را در محل قرا خود قرار دهید. (شکل 7)

6. سپس، اطمینان حاصل نمایید که اورینگ آب بندی آسیب ندیده باشد. میله آهنربایی را در محل شکاف تعبیه شده قرار داده و در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا محکم شود (شکل 8).

شکل 7

تصویر نحوه جا زدن صافی در داخل فیلتر مگی2

شکل 8

تصویر نحوه محکم کردن اهنربا درون فیلتر

7. درب فیلتر به صورتی داخل محفظه فیلتر قرار دهید که فلش مثلثی روی درب و بدنه روبروی هم قرار گیرد. (شکل 9)

8. در ادامه کلیپ چنگالی شکل را در محل خود قرار دهید. توجه داشته باشید که کلیپ را می توان از هر دو جهت در محل خود قرار داد. (شکل 10)

9. قبل از باز کردن مجدد شیر ورودی فیلتر از درزبندی فیلتر اطمینان حاصل نموده و در صورت عدم وجود نشتی، شیر ورودی را باز نمایید. در پایان درصورت لزوم، شیر پرکن پکیج را به منظور جبران آب از دست رفته تا پر شدن سیستم باز نمایید. سپس پکیج را مجدداً روشن نمایید.

شکل 9

نحوه قرار گیری درب فیلتر به صورتی داخل محفظه فیلتر قرار بگیردکه فلش مثلثی روی درب و بدنه روبروی هم قرار گیرد

شکل 10

تصویر قرار دادن کلیپ چنگالی برای بستن درب فیلتر